Naujienų prenumerata
Automobilių stovėjimo aikštelė Vilniaus oro uoste
Automobilių stovėjimo aikštelės šalia Vilniaus ir Kauno oro uostų
Greita foto suvenyrų gamyba Lietuvoje
Į S T A B I O J I PORTUGALIJA Spausdinti
 

 
 
'' EasyJet“ laineris pažemėja tiek, kad žemės paviršius tampa ryškus. Mintyse bandau atspėti ar tai Ria de Formosa nacionalinis parkas, apie kurį spėju iš lagūnos, kurioje matyti visko: pelkių ir krūmynų, žydrų vandens kanalų užpildytų baltais būriniais laiveliais, salelių su kopomis ir smėlio paplūdimiais , pušynų ir žemdirbystės laukų. Skaičiau, kad šio parko gamtos sąlygų dėka vystoma veikla turi svariausią įtaką Algarvės ekonomikos plėtojimui. Tai - žuvininkystė, moliuskinių jūros gyvūnų auginimas, druskos sodrinimas, gydomojo purvo gavyba, žemdirbystės veikla.
Kažin ar pavyks pamatyti čia gyvenančius flamingus,  ,,vandens šunis“ - portugalų žvejų pagalbininkus, suvejančius žuvis į jų tinklus, o jeigu net pavyktų paglostyti chameleoną ....širdis nenustoja virpėjus nuo tikėtinų įspūdžių....
 

Algarvė dažnai įvardijama kaip Portugalijos Florida arba pietų Kalifornija ir ne tik dėl vandenyno, 300 saulėtų dienų per metus, auksinio smėlio ir žydro dangaus.
Algarvės kurorto išskirtinumas – unikali gamta, kvapą gniaužiančio grožio pakrančių vaizdai ir švelnus, vandenyno gaivumo klimatas. Stulbinančia augalų ir gyvūnijos įvairovė išsiskiria visas Algarvės regionas. Net turistui, atvykusiam čionai vos savaitei, nesunku suprasti kokia yra šios išskirtinės aplinkos priežastis. Maloniai stebina ir praturtina patirtimi  portugalų skiriamas dėmesys ir pastangos išlaikyti supančią gamtą kiek įmanoma mažiau pakitusią. Vienas iš pavyzdžių: nusileidimui į pliažus nuo žemyno skardžių įrengti patogūs pakopiniai takeliai; apžvalginiai takai dažniausiai yra pakelti aukščiau nuo žemės paviršiaus, ir ne tik nacionalinių parkų teritorijose, bet ir kituose turistus viliojančiuose kampeliuose.

  
 
Buvau skaičiusi, kad Algarvės paplūdimiai tituluojami gražiausiais visoje Europoje, bet kad jie tokio įstabaus grožio, nesitikėjau... Pirmiausia, nuo žemyno skardžio galima pasigerėti kerinčia spalvoto kanjono uolienų spektro pakrante, į vandenyną įbridusių grotų ir urvų panorama, pamojuoti praplaukiantiems būriniams laivams. Esant taip aukštai,  atsiveria vaizdai tarsi iš paukščio skrydžio. Bežiūrint į auksinį paplūdimį ir žydrai žalsvas bangas jau pradedi įsivaizduoti, kaip maloniai sminga į smėlį basos pėdos, kaip pasalūnas Atlantas netikėtai tolima banga sušlapina suknelės apačias....


Beje, Portugalijos pakrantė yra valstybės nuosavybė, todėl čia nėra jokių aptvėrimų, ji neužgriozdinta vilomis, viešbučiais, nenuklota gultais .


 
Kasdien vis kitame pliaže praleidžiame laiko minimaliai: tik tiek, kad numalšinti mūsų vaikų, nuolat ištroškusių maudynių bangose, aistras. Tingiai kepintis saulėje – mums neatrodo prasminga, branginame laiką. Mūsų atostogų Portugalijoje tikslas - kuo daugiau pamatyti, pažinti, paragauti, pajusti ir patirti...

 
Apie 30km nuo Lagos, pravažiuojant Burgau, Salema, Budens ir Vila do Bispo miestelius, pasiekiame Sagres – pietvakariausią Europos tašką, dar kitaip vadinamą ,,pasaulio krašto“ vardu, nes iki XV amžiaus buvo manoma, kad už horizonto jau nebeegzistuoja joks žemynas, kol to nepaneigė Kolumbas ir jūrų tyrinėtojas princas Henrikas.
Tai vieta, kur didingi skardžiai sminga į vandenyną, kur nuo žvilgsnio į neaprėpiamai paslaptingą vandens galybę svaigsta galva... kur plieninį vandenį raižo gausybė laivų, kur susikerta Viduržemio jūros ir šiaurės Atlanto laivininkystės keliai.


 
Tvirtovė su garsiuoju Sant Vincent švyturiu, tvirtovės bažnyčia, forto įtvirtinimai – viskas tarsi alsuoja barzdotų, vėjo ir saulės nugairintais veidais, portugalų - jūrų tyrinėtojų, gyvenimo istorija.
 
  

Čia skardžiai „gauruoti“ unikalių rūšių augalais. Čia gerklę kuteną laukinių gėlių ir sūraus Atlanto kvapas. O žiūrint į ant 70m aukščio skardžio kraštelio stovintį ir meškere mosuojantį vietinį žvejį, pajunti kūnu nubėgančius šiurpuliukus... Čia tikras rojus paukščių stebėjimo entuziastams, ypatingai pavasario ir rudens migracijos metu.


 
Portugalija yra kalnuota šalis. Algarvės regiono kalvoti miesteliai turi savitą portugališką braižą, kurio susiformavimui esminę įtaką turėjo maurai, kurie čia viešpatavo nuo ankstyvo VIII a. iki XIII a. vidurio: siauros vingiuotos gatvelės, balta namų spalva, apsauganti nuo saulės kaitros, maži balkonėliai, apaugę spalvingai žydinčiais vijokliais, čerpių stogai su indvidualia puošyba - keramikiniais stogų bokšteliais. Taip ir maga įsigyti, vienoje iš pakelėje esančių, čia labai populiarių keramikos dirbtuvių, ir parsivežti Lietuvon šį trapiai puošnų ir elegantišką namų stogų ar net tvorų pagyvinimo elementą..

   

Silves
miestelis – Algarvės širdis. Istorinis palikimas – maurų pilis ir katedra iškilusi aukščiausiame miestelio kalvos taške. Prieš daug amžių Romėnų laikais Silves buvo tapęs Maurų sostine. Tuomet šis miestas buvo didesnis ir svarbesnis nei Lisabona. Per miestą tekančia upe buvo plačiai naudojama prekybai ir susisiekimui laivais su Portimao miestu vandenyno pakrantėje. Mauriškose baltose siaurose gatvelėse, klesti prekyba ką tik nuskintais vaisiais, šviežiai troškinta žuvimi, vilioja saldžiais aromatais šalia viena kitos išsidėstę Pastelarijos (kavinukės). Miestelis šiais laikais žymus Fado dainų atlikėjų ir POP žvaigžių festivaliais vasaros sezono metu.

  

 
 
Viduramžiški Portugalijos miesteliai, ypač tokie kaip Tavira, išsiskiria autentiškumu. Čia neskubama apdailinti ir perdažyti istorijos paslapčių prisigėrusių namų sienų. Didžiuojamasi ir stengiamasi išlaikyti autentiškumą ateities kartoms. Tai, kas kai kam galėtų atrodyti kaip elementarus namo apdailos apleidimas, man pasirodė kaip šarmas, kaip retas prieskonis neįprastu, aitroku skoniu, bet kuris labai įdomus ir kurio norisi dar ir dar paragauti...
Dar vienas iškirtinis bruožas tai senųjų namų išorės apdaila keramikinėmis raštuotų mozaikų plytelėmis, saugančiomis nuo karščių. Visame mieste turbūt nerastume vienodo jų rašto.... Atrodo mums neįprastai bet labai originaliai.

 
 
Iš prieplaukos, esančios Taviros miesto pietinėje dalyje laiveliu per Ria de Formosa lagūną persikeliame  į Ilha de Tavira - mūsų Kuršių Nerijos mini analogas. Tai sala, su 11km besidriekiančiais paplūdimiais, tituluojamais vienais geriausių Algarvės regione. Pakeri beribės erdvės pojūtis - vietomis smėlio ruožas nuo 150m praplatėja iki 1km pločio.


Taviros sala priklauso Ria Formosa gamtos rezervatui dėl flamingų ir kitų retų paukščių populiacijų, tad tai ypač gurmaniškas kampelis jų stebėtojams. Saloje galima rasti ne vieną lauko restoraną, kuriame iš šviežiai pagautos žuvies išsirinksite pageidaujamą ir suderėję kaina su padavėju per 10-15 min ant stalo puikuosis gausus patiekalas už 25Eur, skirtas mažiausiai 4 asmenims.
Taviros saloje įsikūręs kempingas, įrengtas  unikalios gamtos ir gyvūnų stebėjimo entuziastams.

 

Yra keletas privačių namų. Įdomu tai, kad jie visi yra pastatyti iki 1943m., nes vėliau naujų statinių statyti nebėra leidžiama, o esamų namų savininkai neturi teisės niekam perleisti nuosavybės, tuo būdu užkertant kelią unikalaus gamtos kampelio urbanizavimui.

 
....saulę jau spėjo ''praryti'' Atlantas....temsta... spartūs aštuonių basų kojų žingsniai šiurena prieplaukos link, bijant nespėti į tądien paskutinį laivelį žemyno link. O mintyse idiliškas vaizdas - įstabaus pločio smėlio paplūdimys, tiesiog nusėtas kriauklėmis, kokias lyg šiol teko matyti tik jūrinių kurortų suvenyrų parduotuvėlėse, krabų mažyliais aplipę švyturio iškyšulio akmenys ir sūriais purslais ošiantis vandenynas...
 

 
Poilsaujant Algarvėje populiaru išsiruošti į ekskursiją laivu pasigrožėti kerinčiomis pakrantėmis iš vandenyno pusės, stebėti delfinus, ruonius, paplaukioti uolų (vadinamų grotais) labirintais, o jei valtele, tai netgi  įsibrauti į gamtos stichijų suformuotų urvų vidų.

 

Ypatingas dėmesys skiriamas golfo mėgėjams. Dėmesį patraukia didžiuliai golfo aikštynai su jaukiomis kalvelėmis, tvenkiniais , na ir žinoma, su moderniais SPA kompleksais pasilepinti ir atgauti jėgas po aktyvios fizinės veiklos.Kaip ir daugelyje kurortų, šiame vaizdingame regione populiarios pramogos keturračiais.
Girdėjau, kad Vakarinė Portugalijos pakrantė ypatingai patraukli vandens sporto mėgėjams, čia lemta išsipildyti jų norui - pasikinkyti vėją... Amado ir Arrifana paplūdimiai – tai du geriausieji vandens surfingo mėgėjams.

   
 
Algarvėje aptikome nuostabų kampelį, kokiais labai turtinga pvz. Kroatija.
Tai Pego do Inferno , kas išvertus reikštų ''pragaro baseinas"  , nors  įspūdis - akivaizdžiai priešingas !  Šis  pavadinimas kilęs iš senovės legendos, kurioje pasakojama, kad buivolų kinkinys su vadeliotoju kadaise įkrito į šį krioklį, ir tiesiog prasmego. Pego do Inferno tai 2km pakopinis šlaitas su kriokliais.  Jį galima rasti pavažiavus apie 7km  į šiaurės vakarus nuo Taviros miesto. Įspūdingiausia turbūt būtų čia apsilankyti po pavasario arba rudens lietaus liūčių. Mums šis kampelis pasirodė rami, jauki oazė gamtoje. Čia įrengti mediniai apžvalginiai takeliai, su įrengtomis salelėmis piknikui, mediniai tilteliai. Galima pasivaikščioti kalnuotais takeliais, pasigėrėti citrinmedžių, mandarinmedžių, alyvmedžių, apelsinmedžių sodais o pailsusias kojas atgaivinti smaragdinės spalvos kalnų upių vandenyje.

 


Tiek mums suaugusiems tiek ir mažiesiems mūsų keliauninkams didžiulį įspūdį padarė apsilankymas smėlio skulptūrų parke. Šis parkas Armacao de Pera miestelyje kasmet atgimsta vis kitokios tematikos smėlio skulptūromis. Jei atvyksite  į Algarvę laikotarpiu gegužės- spalio mėn. Būtinai čia apsilankykite. Būsite maloniai nustebinti vaizduotės, išraiškos priemonių, smėlio panaudojimo galimybėmis. Dauguma skulptūrų pranoksta net žmogaus dydį. Beje , tarp autorių suradome ir lietuvišką pavardę.
Štai keletas akimirkų iš 2010 sezono tematikos:

  
 

Čia galite rasti informaciją kaip atvykti į šį  smėlio skulptūrų parką, darbo laiką, bilietų kainas, adreso koordinates navigacinei sistemai : http://www.fiesa.org/ 

           Portugalijoje užavėjo puikiai sutvarkyta kelių infrastruktūra. Juntamas kažkieno rūpestis, kad netgi riedant magistralėmis nebūtų nuobodu: dekoratyviai apželdinti šlaitai, iš vietinės spalvingos uolienos gabalų suformuotos dekoratyvinės kaskados, įkalnės aplipę avių pulkeliais, magistralių šonuose įrengtos spalvingos apsaugos nuo vėjo. Aukščiausių kalvų keteromis driekiasi vėjo malūnų virtinės, įkalnės ,,aplipę" avių pulkeliais , žavūs sutikti vietiniai žmonės - temperamentingi, tamsaus gymio, dažnas pagyvenęs vyras - su pasaulio užkariautojo barzda...
 Akį traukia pakelėse bujojantys, mūms pažįstami kaip kambariniai, augalai...
 


''Skrandžio atmintyje“ ilgai išliks portugališkos virtuvės įspūdžiai.
Žuvies ir jūrų gėrybių patiekalų įvairovė - beribė. Populiariausi vietos kulinarijos šedevrai: Cataplana (troškintos moliuskinės jūros gėrybės), Bacalhau (sūdytos džiovintos menkės gabaliukai užkepti su bulvėmis ir kopūstais),
Caldeirada (vyne troškinta žuvis su prieskoniais ). Apie kainas spręskite patys: Caldeirados patiekalas 4 asmenims - 25Eurai. Norint sutaupyti, tikslinga būtų pavažiuoti keletą kilometrų atokiau nuo turistinių zonų (į žemyno gilumą ir pasiklausti pas vietinius gyventojus , kur galima papietauti.)Jei jums parekomenduos maitinimo įstaigą populiariausią tarp vietinių gyventojų - tada jums išties pasiseke, ir kainos ir skonio prasme.
Jeigu į restoraną užeisite tarp 12-14 val pataikysite ant Prato do Dia (dienos patiekalas) tai būsite pavaišinti stiklu portugališko vyno arba alaus..
Užėjus į restoranėlį dažniausiai jums bus iškart patiekta užkandžių (duonelės, sūrio, alyvuogių). Jeigu paragausite nors vieną gabalėlį, teks už viską mokėti.Tad jei nenorite jų – nelieskite ir gražiai paprašykite nurinkti.
Iš pradžių dviem žmonėms užsisakykite vieną karštąjį patiekalą. Porcijos tikrai didelės!

 
Porto vynas išskirtinio sodrumo skonio ir už prieinamą kainą net mūsų ''lietuviškai kišenei "(kaina  4-8 Eur už butelį). Kaip gaila, kad atvykus lėktuvu  jo parsivežti galima labai ribotai...
Jis gan stiprokas (17-20 laipsnių), nes yra stiprinamas brendžiu.
Nepamirštamo gardumo saldumynai ir skaniausia, kada nors gerta, kava  kavinukėse, kurios portugališkai vadinamos  „Pastelaria“ .

 
   

Tenka, be jokių išlygų pripažinti, kad įspūdžius šiame rojaus kampelyje dar labiau sustiprino ir mūsų šaunioji 8 asmenų kompanija, kurioje susibūrė širdys, artimos pažinimo alkiu, laisve džiaugtis gyvenimu ir mokėjimu kurti nuostabias akimirkas drauge...


 
Tad dar kartą AČIŪ :
mano vyrui – už svarbiausią dalyką - kelionės idėją ir suplanavimą.
Auksei –už nuoširdumą, už įkvepiantį ir nenuilstantį pažinimo varikliuką... , už greitus, bet labai skanius bendrus mūsų pietus balkono terasoje..
Audriui – už išskirtinį savo humorą, už šiltą rūpestį visiems kompanijos nariams, už unikalius orientacinius sugebėjimus, kurių dėka visada jautėmės užtikrintai.
Ievai, Aušrinei, Povilui ir Kasparui - už vaikišką ištvermę ir mokėjimą džiaugtis..

 
tekstas: Giedrės  ( ,,Kelionių fiesta“)
foto: Auksės ir Giedrės
2010 spalis


Kainyną rasite čia:

http://www.facebook.com/media/set/fbx/?set=a.1240845838415.27837.1747399131&l=6fc514c5e4

Daugiau uotraukų:

P.S. Jeigu kam butų įdomu:
Kelionės bilietai pirkti 2010 vasario mėnesį.
Atostogų laikas: 2010 spalio 14-22d.
Oro temperatūra dieną 23-28C, naktį apie 14C. Vanduo vandenyne 19-20C.
Atostogų laikotarpis pasirinktas vadovaujantis požiūriu, kad baigiantis pagrindiniam kurortiniam sezonui atpinga automobilių nuoma, viešbučiai, nebėra turistų spūsties, tuo metu kai Lietuvoje jau pasitaiko pirmųjų snaigių, nieko nėra smagiau pabėgti į ten kur dar šilta....
Biudžetas, neskaitant maitinimosi išlaidų, 900Lt asmeniui. Maisto kainos prekybos centre kaip LT arba net mažesnės.
Automobilio nuoma savaitei 340Lt (VW Polo, 1,4 l). Per 5 dienas  nuvažiuota 700km. Sunaudota apie 50l benzino (benzino kaina vos vos brangesnė nei LT).
Atostogaujant Portugalijoje neteko išgirsti nė vieno rusakalbio, sutikome tik vieną lietuvaičių ekipažą, vyraujantys turistai Algarvėje – anglai, vokiečiai, olandai.
Vietiniai gyventojai - malonūs ir geranoriški, bendrauja angliškai .
Visas lankytinas vietas lengva rasti pagal gausiai įrengtas kelių nuorodas.