Naujienų prenumerata
Automobilių stovėjimo aikštelė Vilniaus oro uoste
Automobilių stovėjimo aikštelės šalia Vilniaus ir Kauno oro uostų
Greita foto suvenyrų gamyba Lietuvoje
Atostogos KOS saloje (Graikijoje) Spausdinti
 

      Ryanair kompanijai pradėjus vykdyti skrydžius iš Kauno į Kosą, atsivėrė puiki galimybė už prieinamą kainą pažinti dar vieną, itin jaukią Graikijos salą.

       Nors tai trečia pagal dydį sala Graikijos Dodekaneso salyne po Rodo salos, atstumas per visa salą vos 40 km. Koso sala pasitinka mus balandžio vidury saulėtu vėjeliu, įvairiaspalviai žydinčiomis pievomis, nenusakomais būsimo derliaus žiedų aromatais, žalia ir gal kiek netikėta - palmių ir pušų kaimynyste.
                     

   Remiantis saloje atrastomis priešistorinėmis kapavietėmis,manoma, kad pirmieji gyventojai saloje apsigyveno bronzos amžiuje, tačiau tik nuo 1947m. ji priklauso graikams iki to laiko Koso šeimininkais buvo britai, o dar anksčiau italai, turkai, genuiniečiai... Turizmas ir žemdirbystė čia du pagrindiniai pragyvenimo šaltiniai.Vietinę produkciją sudaro alyvuogių produktai, vynuogių vynas, vilna, sūriai, vaisiai, rankų darbo tekstilės ir kt.gaminiai.

      Čia - garsiausio Antikinės Graikijos gydytojo-Hipokrato gimtinė. Dėl šios priežasties Koso saloje ytin populiaru rengti tarptautines medicinos ir farmacijos konferencijas. Už 3 km nuo Koso miesto, pušų apsuptyje, vietovėje su panoraminiais vaizdais į pakrantę, atrasite ant trijų akmeninių terasų po Hipokrato mirties įrengtos ligoninės-šventovės, vadinamos Asklepionu, griuvėsius. Šiuose vienuose seniausių gydymo kompleksuose gydymo dievo-Asklepijaus šventikai gydydavo žmones. Teigiama, kad būtent čia medicinos tėvu laikomas Hipokratas pradėjo savo karjerą.

       Pažintį su sala pradedame nuo turistinio ir kultūrinio salos centro - Koso miesto. Šiame gana dideliame mieste-uoste patarčiau apsistoti čia esančiuose 2-5 žvaigždučių viešbučiuose, tiems kurių planai ne tik ištyrinėti salą, bet ir nuplaukti į šalia esančias dar mažesnes saleles: Pserimos salą ir Kalymnos salą – garsėjančią kempinių renkamų iš jūros dugno apdorojimo gamyklėle. Paprastai į šios visos dienos ekskursijos laivu scenarijų įeina apsilankymas trijose salose, su pietumis Kalymnos saloje ir apsilankymu pas kempinių rinkėjus, maudymasis atviroje jūroje šalia Plati salos, su puikiomis paviršinio nardymo galimybėmis, išsilaipinant išsiskiriančios švariais paplūdimiais ir seklia pakrante Pserimos saloje.

        Iš judraus Koso uosto taip pat organizuojamos ekskursijos į Turkijos, Bodrumo kurortą esantį vos už 4km per jūrą. Arba tiesiog nusipirkę bilietus pirmyn ir atgal į reguliariai kursuojančius laivus, galite patys savarankiškai aplankyti vieną gražiausių Turkijos kurortų miestą.

        Koso miestas - salos sostinė ,turizmo ir kultūros centras. Besidominčių istoriniais paminklais širdys turėtų spurdėti nuo išlikusių antikos ir romėnų civilizacijos pėdsakų, liudijančių apie kadaise ekonominį ir kultūrinį miesto klestėjimą. Apsilankykite Koso miesto pakrantėje esančioje tvirtovėje - 14 amžiaus Riterių ordino pilyje apžiūrėkit akropolį, antikinį stadioną, romėnų teatrą - Odeoną , Heraklio šventyklą.
    

       Klaidžiodami senamiesčio gatvelėmis jus persekios Antikos laikų dvasia... iki šiol išlikę, kadaisę labai gražų miestą juosusios akmeninės sienos fragmentai (įspūdingai atrodo sienoje išmūryti grėsmingos išvaizdos būtybių veidai). Užklydę į jaukų kiemelį tarp korintietiškų ir jonijos stiliaus kolonų pasijausit ypatingai. Pastato grindys iki šiol išlaikę mozaikų raštus su leopardais, liūtais ir delfinais. Miesto archeologijos muziejus turtingas eksponatais iš romėnų laikų.

       Būtina aplankyti senamiesčio aikštėje esantį romėnų stiliaus statinį Senovės Agorą (Ancient Agora). Šiuo metu tai nuostabi autentiškos graikiškos produkcijos ir suvenyrų oazė, (tik nepamirškite viešbutyje banko kortelių, nes Jūsų smulkių pinigų tikrai gali neužtekti....prieš šias gėrybes gurmanams atsispirti tiesiog neįmanom :) Čia akys raibsta nuo vietinių skanumynų įvairovės, kosmetikos alyvuogių aliejaus pagrindu pasirinkimo, jaukios vietinės tekstilės gaminių ir kt. mielų suvenyrų gausos...
              

          Kas vakarą norisi grįžti vėl ir vėl į Koso senamiesčio gatveles, alsuojančias autentika ir būdingu kurortiniu „šarmu“...

Įdomi atrakcija yra aplankyti Thermos. Karštos, druskomis prisotintos versmės veržiasi šioje vietovėje į jūrą. Žmonės, norėdami jas sukaupti į telkinį, kiekvienais metais kurortinio sezono pradžioje iš akmenų suformuoja - vulkaninės kilmės terminį baseiną. Galite pasinaudoti kokybišku viešuoju autobusų transportu: iš Koso centro iki Thermos vulkaninių baseinų ir atgal asmeniui kainuoja 5 Eur .

     Ekskursuoti po salą galima organizuotai-autobusu su rusakalbiu arba anglakalbių gidu (kreiptis į Turizmo informacijos centrą, esantį šalia Turizmo policijos, Koso vidinės prieplaukos krantinėje einant į link tvirtovės). Daugiau laisvės turėsite keliaudami individualiai išsinuomotu automobiliu, motoroleriu ar dviračiu (daug kur įrengti dviračių takai ir ,,padorios'' kainos už nuomą).

       Koso 112km ilgio pakrantę skalauja šilta ir spalvinga Egėjo jūra. Salos paplūdimiai gana skirtingi. Šiaurinėje pakrantėje jie erdvesni ir vanduo dėl čia vyraujančių šiltųjų srovių keliais laipsniais šiltesnis nei salos pietuose.Čia nuolat mažiau ar daugiau vėjuota, todėl šios pakrantės tai rojus vandens sporto mėgėjams (burlenčių, jėgos aitvarų, parasparnių), beje, čia rasite ir visa tai ko, gali prireikti būtent taip leidžiant laisvalaikį. Tai smulkaus smėliuko su išraiškingos turkio spalvos ošiančia jūra Tigaki ir Marmario paplūdimiai (pastarasis dar ir su kopomis !).

       

     Pietinė salos pakrantė yra mažai apgyvendinta. Tačiau, būtent čia įsikūręs turistinio šurmulio ir naktinės veiklos mėgėjų tarpe populiariausias kurortas – Kardamena. Iš prieplaukos kursuoja laivai Nissiros salą garsią savo veikiančiu ugnikalniu. Kardamenoje jauku pasivaikščioti promenada margoje nuo žvejų laivelių uosto pakrantėje, prasieiti autentiška gatvele einančia lygiagrečiai jai, papietauti pasirinktame iš daugelio pakrantės tavernų, sunku bus nesusivilioti gatvėje prekiaujamais graikiškoje saulėje sunokusiais vaisiais. Vakare laiką galite praleisti vienoje iš pakrantės tavernų su gyva muzika iki išnaktų arba rinkitės disko klubus su jiems būdingomis linksmybėmis. Kardamena apibūdinama, kaip populiariausias ir triukšmingiausias kurortas Koso saloje, todėl nenuostabu, kad kas antras turistas čia – jaunas žmogus iš Didžiosios Britanijos..

     Pietvakarinėje salos dalyje atrasite paplūdimių rojų – ,,Magic Beach“ (ramus, norintiems ,,pasislėpti“) ir ,,Paradise beach“ (erdvus, su kalno užuovėja ir kopomis, smulkiausio smėliuko ir skaidriausio vandens pliažas) – pats gražiausias ir labiausiai mėgstamas pietinėje salos pusėje esantis paplūdimys ( vietovė pavadinimu „Kamari“ ).

      Būdami šioje vietovėje būtinai užsukite į Agios Stefanos miestelį ir aplankykite paplūdimį su vaizdinga Kastri salele ( gyvasties jai suteikia čia pastatatyta mažytė balta bažnytėlė su graikiškai žydru stogu), būsite pakerėti vaizdo... Begalinis fotografavimo troškulys tiesiog garantuotas..

Nuo kranto galima ją pasiekti nuplaukiant tiesiog savo jėgomis ...

   Netoliese Koso miesto esančiam Psalidi paplūdimiui būdingas tamsiai pilkas vulkaninis smėlis su stambokais juodais glotniais akmenimis.

Kadangi jau esu aplankiusi Kretos ir Rodo salas, tai palygindama galiu pastebėti, kad Koso sala yra mažiau komerciška, išlaikiusi autentišką gyvenimo būdą , ypač atokesnėse nuo pagrindinių kurortų vietovėse. Todėl labai smagu aplankyti ir mažesnius salos kurotinius miestelius ir kaimelius.

 

   Antimachia maža gyvenvietė kalnuotoje vietovėje, čia rasite laikui nepasidavusį, išskirtinį vėjo malūną su audeklo sparnais. Kadaise čia tokių malūnų būta apie šimtą... Ant kalvos nuo Venecijiečių laikų XV a. statytos tvirtovės gynybinės sienos atsiveria nuostabi apylinkių ir Egėjo jūros panorama.

  Mastihari šiaurinės pakrantės kurortinė gyvenvietė, turinti prieplauką ir net miniatiūrinį uostą, iš kurio kursuoja ir reguliaraus susisiekimo nedideli laivai. Tarp daugelio kitų čia taip pat rasite ir užeigų, siūlančių paragauti jūros gėrybių, mat ši vietovė – vietinių žvejų meka.

  Tigaki ir Marmari, jaukios kurortinės gyvenvietėmis su tavernomis, balto mėlio pliažais ir nuolat neramia išskirtinio mėlynumo jūra..

 

   Įspūdinga aplankyti Old Pyli vietovę. Važiuojant kalnų serpantinais atsiveria nuostabūs vaizdai į žaliai ,,kudlotus“ slėnius, su kiparisų žvakėmis, alyvmedžiais, vynuogių plantacijomis... baltų avių pulkeliais...Važiuodami dairykitės nuorodos ,,Castle of Palio pili“. Tai stataus kalno viršukalnėje išlikę pilies griuvėsiai, o kalno įkalnėje išsibarstę prieš daugelį metų čia buvusios būties įrodymų likučiai. Jei esate sportiški, linkėčiau surastį „savąjį'' takelį ir užkopti į pačią viršukalnę, už nuopelnus būsite apdovanoti įspūdingais vaizdais aplinkui. Jei nebūsite nusiteikę šturmuoti kalno viršūnės, būsite maloniai nustebinti atokioje įkalnėje netikėtai užtikę šiuolaikišką užeigėlę su tradiciniais graikiškais užkandžiais ir galėdami pagaliau patogiai prisėsti pailsinti nuo kalnų reljefo paskaudusias pėdas..

Kefalos – mažas miestelis įsikūręs ant kalvų. Įdomu aplankyti senasias miestelio kapines, palypėjus į Kefalos tvirtovę, atsiveria panoraminiai vaizdai. Vietinėje tavernoje ant kelio posūkio nuostabiai gaminamas ,, mousaka“ patiekalas..

    Zia kaimelis Dikeos kalno papėdėje pavergė mūsų devynias širdis savo išskirtiniu svetingumu. Pasigrožėję vietinės gamybos produktų ir suvenyrų gausa jaukiose krautuvėlėse, užsukome papietauti į vietinę taverną pavadinimu ,,Dikeos“. Aplinka, maistas, šeimininkės dėmesys ir nuoširdumas pakerėjo...jautėmės tarsi pabuvę ilgais lauktais ir svarbiais svečiais pas savo gimines...

Sunku buvo atsilaikyti neapsikabinus atsisveikinant...

Šiame kaimelyje, ant kalnų kelio vingio šlaito, yra taverna su lauko terasa, iš kurios atsiveria panoraminiai vaizdai į Egėjo jūrą su boluojančiais Bodrumo miesto namukų siluetais kitoje jūros pusėje Turkijoje. Jei atvyksite į šią užeigą pavakarieniauti ir palydėti besileidžiančios saulės, įsitikinsite, kad tai pati romantiškiausia vietelė visoje Koso saloje...

Grįžinėdami iš Zios kaimelio į Koso miestą nepravažiuokite posūkio į kairę su nuoroda Lagoudi. Būtinai užsukite į šį kaimelį ir išvaikščiokite jo baltas vingiuotas gatveles... Tai labai jaukus ir tikras autentiško Graikijos kaimo pavyzdys... Kai čia lankėmės, vietinėje bažnytėlėje vyko pamaldos, nusprendėme, kad ypatingai šventiškos, nes sutikti vietiniai žmonės - vaikai ir suaugę – rinkosi apeigoms autentiškai pasipuošę o jų stilius sudarė įspūdį tarsi vyktų filmo filmavimas , o veiksmas vyktų praeitame dešimtmetyje...

 

         Koso sala įsimena savo jaukiomis ir gražiomis bažnytėlėmis, su joms būdinga balta ir žydra spalva, apvaliais žydrais kupolais, matomais iš tolo. Jei sugalvotumėt užeiti bažnytėlėn apžiūrėti iš vidaus ir sykiu atsivėsinti, raktą rasite pakabintą ant sienos šalia įėjimo. Jei paliksite smulkių pinigų auką, tai pasivaišinę čia rastais saldumynais ir atsigėrę vandens, galėsite ramia sąžine vykti toliau...

         Nepatingėkite nuvažiuoti į atokiausią salos pietvakarinę dalį, čia rasite ,,išraiškingą“ uolėtą pakrantę ir laukinius paplūdimius, ir čia esančią St.Theologos bažnytėlę. Įdomu tai, kad patenkama į ją įrengtu tiltu, per upę, kurią skirtingu metu laiku rasite skirtingą: patvinusią arba visai išdžiuvusią...

           Kaip visada malonu (o pirmą kartą ir labai netikėta) atskridus į Graikiją, persiorientuoti prie čia įprasto mūsų akimis ytin sulėtinto gyvenimo tempo (vietine kalba tai vadinama ,,siga siga'' - lėtai lėtai). Bežiūrint į gatvelėje prie užeigėlės sėdinčius vietinius graikus, tiesiog besiilsinčius ir „leidžiančius mintis į kosmosą“ (kaip jie patys sako) net nepastebi , kaip pagaliau išsijungia „darbinės parengties“ mygtukas ir užplūsta palaiminga atostogų nuotaika...

      Į Graikiją nuolat norisi grįžti dėl jos išskirtinės virtuvės: čia maistas ypatingas dėl beribės prieskonių įvairovės, stebėtinai lengvas, nes ruošiamas ytin sveikai.

      Turbūt neįmanoma atsivalgyti graikiškų salotų, nacionalinio Graikijos patiekalo “mousakos“- ypatingo mėsos, daržovių ir sūrio patiekalo , ''soulaki“- šašlykų, ''baklavos“ deserto, atsiragauti vietinio vyno... Čia rojų atras alyvuogių, jūros gėrybių megėjai, gurmanai įvertins ypatingą rudąjį sūrį, ''tzatziki“ padažu norėsis gardinti kone visus patiekalus...Maitinimosi meniu galėsite paįvairinti taip pat ir Italų, Kiniečių, Britų ar Indų restoranuose.

         Atostogų pilnatvei pajusti reikėtų turėti bent jau savaitę laiko, kad suspėtumėt ,,ištyrinėti“ salą skersai ir išilgai, kad spėtumėt nuplaukti į šalią esančias salas, išbandyti paviršinį ar giluminį nardymą Egėjo jūroje, 'įvertinti“ kuo daugiau vietinių tavernų, paklajoti graikiškų kaimelių jaukiomis gatvelėmis ir, žinoma, pasimėgauti tingiu poilsiu ant balto smėlio...

Vietiniai gyventojai labai geranoriški ir malonūs, dauguma jų kalba ir angliškai. Likome maloniai nustebinti, kai užsukę į degalinę užsipilti kuro, mūsų šeimos mažieji keliauninkai gavo dovanų kokybišką futbolo kamuolį (žinoma,su degalinės firminiu ženklu)...


Žinoma, šiai salai turbūt irgi būdinga turėti keturis skirtingus veidus: pavasario, vasaros, rudens ir žiemos, bet esu įsitikinusi, kad kraštovaizdžių pažinimo alkaniems turistams čionai geriausia vykti būtent pavasarį.

Pavasarinis Kosas paliko magišką įspūdį su puria žaluma ir begaliniais ryškiasplaviais žiedais, žydinčių apelsinmedžių ir prieskoninių augalų kvapais, su švelniai tylindžiuojančių avių varpelių skambesiu kalnuose ir vaizdinguose slėniuose ...

 


Daugiau foto rasite čia - Facebook'e


 

NAUDINGA INFORMACIJA:

Koso salai būdingas viduržemio regiono klimatas – su ilgomis ir šiltomis vasaromis. Karščiausi mėnesiai- liepa ir rugpjūtis (vidutiniškai 25 C, bet labai dažnai pasitaiko ir 30 C laipsnių kaitra), su 12 saulėtų valandų per dieną ,be lietaus ir su šiltais apie 22C vakarais.

Oficialiai kurortinis sezonas prasideda nuo gegužės pradžios, o baigiasi spalio viduryje. Pavasarį ir rudenį temperatūra čia svyruoja tarp 16-20 šilumos. Gruodis šalčiausias mėnuo - apie 10 C šilumos.

Gultai ir skėčiai paplūdimyje mokami. Jei pakrantėje yra restoranas ar taverna, tai jei užsisakysite pas juos bent gėrimą, tai gultus ir skėtį paplūdimyje tai dienai gausite už dyką.

Jei norite pataupyti, smėlio paplūdimyje nesidrovėkite išsitiesti tiesiog ant savo patiesalo.

Automobilio nuoma 30-40Eur dienai (nuomojant užstato nereikia, nes tai sala..., niekur su juo nedingsite :) Dienai degalams užteks 10-15Eur.

Dviračio nuoma dienai nuo 3 iki 7 Eur; motociklo – 15 Eur; keturračio - 20 Eur;

Jei plauksite į Turkijos Bodrumo kurortą, privalote turėti pasą, nors Turkijos vizos vienos dienos viešnagei nereikia , bet asmens identifikavimo kortelė čia nepripažįstama.

Koso salos žemėlapio nepirkite parduotuvėse, Turizmo informacijos centre ( TIC ) jį gausite nemokamai ir dar geresnį, nei parduotuvėje.... Ieškodami TIC'o klauskite ,,where is Tourism policy?“ Šios įstaigos viena šalia kitos.

Viešasis transportas autobusais yra labai kokybiškas ir nebrangus. Pvz. Iš Koso centro iki Thermos vulkaninių baseinų ir atgal asmeniui kainuos 5 Eur .

Maisto kainos vietinėse tavernose: vietinio ,,Mythos'' alaus bokalas kainuos apie 3 Eur; šviežiai spaustos apelsinų sultys apie 2Eur; vietinio vyno taurė – apie 3 Eur; mėsos ir daržovių troškinys apie 4-6 Eur; graikiškų salotų porcija dviems asmenims apie 6 Eur.

Rekomenduojama žinoti, kad vienos graikiškos maisto porcijos dažniausiai užtenka dviems asmenims (beje, tai galioja net ir lietuviško valgumo atveju... :) )

 

 

 

Dar norėčiau patarti pasiimti iš Lietuvos priemonės nuo uodų, nes pastarosios čia kainuoja žymiai brangiau. Tuo metu, kai saloje viešėjome mes buvo vėjuota, tad panašių problemų išvengėme...


Tekstas: Giedrė ("Kelionių fiesta" IĮ)
2011 balandis